SALON

Jakie grafiki do skandynawskich wnętrz?

Biało-czarne obrazy

Wspomnę na początku, że pisząc “skandynawskie wnętrza”, mam na myśli wnętrza urządzone w skandynawskim stylu. Bardzo często dominują w nich białe lub szare ściany, które są bezpiecznym tłem dla wszelkich obrazów. W jakim kierunku zatem pójść? Poniżej kilka propozycji.

Monochromatyczne grafiki w czarnych ramach

Osobowość mieszkańców świetnie wyrazi galeria różnorodnych zdjęć, typografii, rysunków czy wzorów, które będą łączyły wspólne cechy:

  • czarny napis / wzór / motyw,
  • białe tło,
  • czarne (lub przeciwnie – białe obramowanie).

Jest to bezpieczne połączenie, nawet jeśli w jednym miejscu znajdą się koło siebie, np. pepitka, hasło motywacyjne, zdjęcie pejzażu czy postaci. Ramki mogą być różnych rozmiarów, warto jednak zachować spójną cechę (kolor ramy), by galeria prezentowała się jako przemyślana całość. Sposób ułożenia zależy już od naszej inwencji: można wieszać kolejne ramy według przyjętych linii lub przypadkowo, co też daje ciekawy efekt.

Grafiki uznanych artystów

Na pewno dodadzą wnętrzu charakteru i opowiedzą o guście mieszkańców. Do polskich wnętrz polecam serdecznie serię “Polska” Ryszarda Kai. Plakaty dużego formatu oprawione w cienkie czarne ramy niesamowicie prezentują się na jasnej ścianie. Seria jest bardzo bogata i stale się rozwija – jestem pewna, że każdy znajdzie tam plakat o miejscu, które jest bliskie jego sercu. Gdzie znaleźć plakaty z serii “Polska”? Na przykład w Galerii Polskiego Plakatu, która posiada tysiące imponujących prac (operowych, wystawowych, teatralnych i innych). Kiedyś spędziłam noc na przeglądaniu strony internetowej galerii, przy czym od razu wiedziałam, że moje serce skradły prace Ryszarda Kai. Wytypowałam kilka grafik z tej kolekcji, a zwycięzcami pierwszego zakupu została “Śnieżka” (mam wielki sentyment do tego szczytu już od dzieciństwa) oraz “Zadupie” jako kwintesencja wszystkich polskich miejsc, zapomnianych przez Boga i ludzi.
Wiem, że inne plakaty z tej kolekcji na pewno jeszcze zagoszczą na moich ścianach i zmienią dotychczasowe typy. Grafiki Ryszarda Kai są świetne na prezent dla znajomych z różnych miast i regionów. Polecam!

Zadupie i Śnieżka z serii Polska, autor Ryszard Kaja

Kolor

Skandynawski styl lubi biel i czerń, ale nie wyklucza innych kolorów! Teraz propozycje dla osób, które nie są w stanie przeżyć w otoczeniu białych ścian i biało-czarnych dodatków.

Jeśli jesteś miłośnikiem kina, sięgnij po plakaty ulubionych filmów. Ja wybrałam “Czarnoksiężnika z krainy Oz” oraz “Star Treka”. Nie ukrywam, że oprócz sentymentu do filmu kierowałam się ich nawiązaniami kolorystycznymi.

Plakat “Czarnoksiężnik z krainy Oz” oraz plakat “Star Trek”

A teraz coś dla czechofilów – plakaty czerń plus kolor, które stworzył Jiří Votruba, prezentujące m.in. Kafkę czy Mozarta. To popularne grafiki, pojawiające się na gadżetach promujących Pragę (torbach, pocztówkach, t-shirtach, etc.). Biało-czarna sypialnia w moim pierwszym mieszkaniu zyskała dwa plakaty Votruby, które pokochałam i kupiłam podczas wyjazdu do Pragi. Są wyrazistym i ożywczym akcentem na zwykłej białej ścianie. Gdzie je kupić? W sklepach Darky Gifts lub w Muzeum Kafki w Pradze.

Oczywiście wszystko zależy od Waszych zainteresowań, chcę tylko pokazać, żeby nie bać się koloru. Urządzając swoje mieszkanie, myślałam w kategoriach “biel, czerń i nic więcej”. Gdy jednak przyłożyłam przypadkiem żółty plakat Kafki do ściany, okazało się, że to był ten smaczek, którego brakowało sypialni.

Plakaty z Pragi: Mozart i Kafka
Plakaty J. Votruby: Franz Kafka i W.A. Mozart.

A propos plam koloru… Dosłownie z plam (choć celowych) składa się obraz znaleziony przeze mnie… na śmietniku. To czarna grafika z maźnięciami farby, które układają się w postać jazzmana Johna Coltrane’a – to praca Maxa Skorwidera, pochodząca ze sklepu Vox, o czym poinformowała mnie nalepka na odwrocie. Już nieraz, wyrzucając śmieci, wracałam z jakimś nowym elementem do mieszkania. Gdy zobaczyłam ten obraz, nie miałam wątpliwości nawet przez sekundę. Wyczyszczony dzielnie podpiera ścianę – specjalnie nie wieszałam go. Mój śmietnikowy skarb świetnie pasuje do praskich grafik poprzez połączenie czerni z wyrazistymi kolorami.

Jazzman John Coltrane - praca Maxa Skorwidera ze sklepu Vox.

Lubisz częste zmiany?

Świetną propozycją dla Ciebie będą plakaty do druku, które można pobrać za darmo do użytku prywatnego dzięki uprzejmości profesjonalnych grafików. Takich stron w Polsce i za granicą jest wiele, ja polecam szczególnie blogi polskich graficzek My Pink Plum oraz Mavelo, na których dziewczyny dzielą się swoimi pracami. Na ich blogach znajdziecie piękne grafiki motywacyjne, sezonowe (np. świąteczne) i wiele innych, które z pewnością będą pasować do wnętrz urządzonych w skandynawskim stylu (salonu, pokoju dziecięcego, sypialni…). Prace można wydrukować na zwykłej drukarce domowej i zmieniać w zależności od nastroju. Enjoy!

Ściągi kuchenne witamin i minerałów autorstwa graficzki My Pink Plum
Ściągi kuchenne witamin i minerałów od My Pink Plum wydrukowane w formacie A4.
Podpowiadają mi, w jakich pokarmach znajdę cenne składniki.

A co wisi u Was na ścianach? Plakaty, zdjęcia, obrazy? Podzielcie się w komentarzu!

Pozdrawiam,
@blackdoghouse.blog

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o